Wrzesień 21, 2021

Nagorda Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina

Już po raz 21., tym razem w sali Bielskiego Centrum Kultury, odbyła się gala wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego, przyznawanej przedstawicielom gmin powiatu bielskiego. Główne trofeum, nagrodę pieniężną oraz medal z podobizną patrona nagrody, starosta Andrzej Płonka wręczył nominowanemu przez gminę Wilamowice Bronisławowi Chrobakowi z Pisarzowic.

Wśród tegorocznych nominowanych znalazło się dwóch członków Akcji Katolickiej: Pan Bronisław Chrobak – Prezes POAK przy parafii św. Marcina w Pisarzowicach oraz Pani Bożena Tobiasz – Prezes POAK przy parafii św. Michała Archanioła w Wilkowicach. Kolejnymi nominowanymi byli: ks. kan. Cezary Dulka (Bestwina), Maria Dobija (Buczkowice), Barbara Bielaczyc (Czechowice-Dziedzice), Maria Szubert (Jasienica), Stanisław Hoczek (Jaworze), Adam Hałat (Kozy), Barbara Gacek (Porąbka), Jacek Żaba (Szczyrk).

Patronem nagrody jest teolog i działacz narodowy ks. prał. Józef Londzin, urodzony na terenie powiatu, w Zabrzegu, a nominowani kandydaci, podobnie jak on, angażują się w pracę na rzecz lokalnych społeczności i patriotycznych dążeń.

Bp Roman Pindel przypominając postać św. Pawła wskazywał na jego wytrwałe i owocne wysiłki, by z Ewangelią dotrzeć do jak największej liczby ludzi. – Możemy powiedzieć, że patron nagrody, ks. Londzin, jest jego doskonałym naśladowcą, a łączy ich szlachetne pragnienie pozostawienia świata lepszym niż się go zastało – dodał bp Pindel, życząc takich owoców wszystkim nominowanym i laureatowi.

Starosta Andrzej Płonka, witając wielu gości uroczystej gali, parlamentarzystów i samorządowców, podkreślał, że ta uroczystość symbolicznie zamyka obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Starosta pogratulował wszystkim nominowanym, a zwłaszcza laureatowi nagrody, którym został Bronisław Chrobak, internowany w stanie wojennym działacz „Solidarności”, po 1989 r. aktywny samorządowiec, członek Akcji Katolickiej i inicjator działań na rzecz integracji lokalnej społeczności.

Na wstępie galowego wieczoru dla wszystkich zaproszonych zaśpiewał Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej pod dyrekcją prof. Jana Borowskiego, który był także jednym z gości jako przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, a po uroczystości wręczenia wszystkich nominacji i głównej nagrody na scenie wystąpili muzycy zespołu Golec uOrkiestra.

Serdecznie gratulujemy laureatowi nagrody oraz nominowanym.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Related posts