Wrzesień 26, 2021

Uroczystości 200-lecia Starej Plebanii w Jeleśni

17 czerwca odbyły się uroczystości 200-lecia Starej Plebanii w Jeleśni. Rozpoczęły się one Mszą Świętą, której przewodniczył Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy, który na samym początku powitał Prezesa i Zarząd Akcji Katolickiej oraz przybyłych gości, członków i sympatyków Akcji Katolickiej.

Na wstępie Ksiądz Biskup podkreślił, że wszyscy zgromadzeni są pokoleniem Świętego Jana Pawła II, który w swoim bogatym nauczaniu często wzywał do działania we wspólnocie Akcji Katolickiej. Następnie odniósł się do niedzielnej Ewangelii. Wyraził wdzięczność, że Akcja Katolicka modli się za kapłanów znanych z imienia. Nawiązał do Brata Alberta, który jest dla wszystkich członków Akcji Katolickiej znakiem i przykładem wrażliwości na ludzką biedę oraz na potrzebującego człowieka.  Ksiądz Biskup z wdzięcznością podkreślił ,że Stara Plebania może służyć obecnie Akcji Katolickiej i Kościołowi lokalnemu. Wspomniał o pobycie na tej plebanii Kardynała Karola Wojtyły w kwietniu 1978 roku, wyrażając jednocześnie życzenie, aby w tym miejscu w sposób szczególny „rozwijało się dzieło formacyjne, stając się kuźnią apostołów o których woła świat”. Mszę Świętą uświetnił swoim śpiewem Zespół Ziemi Żywieckiej.

Po Mszy Świętej zgromadzeni goście przenieśli się przed przygotowaną estradę, udostępnioną dzięki życzliwości Burmistrza Żywca, gdzie Prezes Andrzej Kamiński serdecznie wszystkich powitał oraz pokrótce przekazał historię rewitalizacji obiektu. Następnie na scenie wystąpił Zespół Ziemi Żywieckiej oraz laureaci XVII Przeglądu Pieśni Patriotycznej – Karolina Nykiel z Bielska-Białej, Nina Kumorek z Bystrej Krakowskiej oraz Kasia i Zosia Śleziona ze Szczyrku.
Pomimo tego że pogoda nie sprzyjała, dzięki przygotowanym wcześniej namiotom, uczestnicy mogli spotkać się na rozmowie oraz obejrzeć przygotowaną przez Pana Wojciecha Maja ciekawą wystawę na temat historii obiektu. Na wszystkich gości czekał także pyszny poczęstunek w postaci kwaśnicy oraz kiełbasy lub kaszanki z grilla, ciasta, które upiekli członkowie Akcji Katolickiej oraz gorącej kawy lub herbaty.
Wszystkim gościom uczestniczącym w tej uroczystości serdecznie dziękujemy za obecność.
Poniżej GALERIA ZDJĘĆ z uroczystości.

Related posts