Wrzesień 26, 2021

Zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka – informacje o pogrzebie

6 kwietnia 2021 r. zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Przeżył niespełna 72 lata. 11 kwietnia obchodziłby 47. rocznicę swych święceń kapłańskich. Jako emeryt był rezydentem parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

Urodził się 10 sierpnia 1949 r. w bielskich Aleksandrowicach. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. W 1967 r. został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zmuszony był odbyć dwuletnią zasadniczą służbę wojskową w kleryckiej jednostce specjalnej w Bartoszycach. W 1970 r. podjął przerwane studia filozoficzno-teologiczne.

11 kwietnia 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Był wikariuszem w parafiach: Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich (1974-1977) i Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (1977-1981). W 1981 r. został diecezjalnym misjonarzem, którego zadaniem było m.in. wspieranie dzieła budowy nowych kościołów przez zbieranie ofiar na ten cela na rekolekcjach. Prowadził wakacyjne oazy, rekolekcje Dzieci Maryi oraz dla maturzystów. Pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców, był też członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.

6 sierpnia 1984 r. mianowano go najpierw administratorem, a potem pierwszym proboszczem nowo erygowanej parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle Głębcach. W 1987 r. był administratorem parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Ze względów zdrowotnych trafił do parafii św. Anny w Świerklanach, gdzie przez rok pracował jako wikary. Następnie przez 15 lat był proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzegu.

Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej został notariuszem Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej. W 2003 r. został proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Urząd ten pełnił do 2018 r. Przez dwie kadencje był notariuszem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, opiekunem nadzwyczajnych szafarzy diecezji bielsko-żywieckiej oraz kapelanem wspólnoty Nieustającego Różańca.

Ceremonie pogrzebowe ks. prałata Krzysztofa Ryszka:

Poniedziałek 12 kwietnia – kościół NSPJ w Bielsku – Białej

godz. 18.30 – Msza św. dla wiernych parafii NSPJ

godz. 20.00 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Romana Pindla dla Kolegów Kursowych i Kapłanów pragnących modlitwą pożegnać śp. ks. prałata Krzysztofa Ryszka bez udziału wiernych. (księża proszeni są o zabranie alby i stuły)

Wtorek 13 kwietnia – kościół św. Franciszka z Asyżu w Bielsku – Białej Wapienicy

godz. 9.00 – Msza św. z udziałem parafian

godz. 10.30 – Msza św. z udziałem parafian

godz. 12.00 – Msza św. z udziałem parafian

godz. 14.00 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Piotra Gregera z udziałem tylko najbliższej rodziny i gości. Po Mszy św. odprowadzenie trumny z ciałem ks. prałata Krzysztofa Ryszka na miejscowy cmentarz i złożenie w grobowcu kapłanów.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie….

(Materiał pochodzi ze strony internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej)

Related posts