KOMUNIKAT – 6 listopada 2017

 

KOMUNIKATY   DIAK

 

Listopad  2017

 

 

ZEBRANIE RADY DIAK

 

Na kolejne zebranie Rady DIAK zapraszamy 4 grudnia 2017r. Zebranie rozpocznie się Mszą Św. o godz. 17:00 w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej. Po Mszy św. Odbędzie się spotkanie w refektarzu kurii.

 

100  ROCZNICA  ŚMIERCI  BRATA  ALBERTA

 

Z okazji 100  rocznicy  śmierci  brata  Alberta w dniu 17 listopada na godz. 17:00 zapraszamy do Jeleśni na spotkanie nt. brata Alberta. Jego postać przybliży nam albertynka, s. Bernarda Kostka.

 

KONCERT Z OKAZJI NASZEGO ŚWIĘTA

 

Z okazji święta Akcji Katolickiej spotykamy się w piątek 24 listopada, o godz. 17:00 na uroczystym koncercie w Bielskim Centrum Kultury. W trakcie imprezy wystąpi znany zespół regionalny „Równica” z Ustronia. W programie wręczenie medali PRO CONSECRATIONE MUNDI oraz dekretów ks. biskupa. Prosimy o zapewnienie dojazdu członkom parafialnych oddziałów. Prosimy o zaproszenie księży asystentów.

 

UROCZYSTOŚĆ  CHRYSTUSA  KRÓLA  WSZECHŚWIATA

 

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne święto Akcji Katolickiej spotykamy się 26 listopada 2017r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 16:15 na Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz na Mszy św. o godz. 17:00 na wspólnej modlitwie w intencji naszego stowarzyszenia. Niech nie zabraknie na tej  uroczystości przedstawicieli żadnego z parafialnych oddziałów. Wspólna modlitwa jest podstawowym elementem budowania wspólnoty. Prosimy o zaproszenie księży asystentów

REKOLEKCJEADWENTOWEW JELEŚNI

Uprzejmie informujemy, że w grudniu tego roku w Ośrodku Rekolekcyjnym w Jeleśni odbędą się 2 tury rekolekcji. Pierwsza odbędzie się w dniach 1-3 grudnia, którą poprowadzi Ksiądz dr hab. Krzysztof Sordyl. Druga odbędzie się w dniach 8-10 grudnia i poprowadzi ją Ksiądz Jacek Pędziwiatr. Uprzejmie prosimy o zainteresowanie, gdyż organizacji rekolekcji wymaga co najmniej 10 uczestników w określonym terminie. Osoby zainteresowane prosimy o zapisy w Biurze Akcji Katolickiej w Bielsku-Białej i pod numerem telefonu 602 489 539.

 

PRZEGLĄD  PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

 

Przypominamy, że protokoły z przeglądu na etapie parafialnym wraz z listą laureatów oraz czytelnie wypełnionymi kartami zgłoszeń zakwalifikowanych wykonawców należy przesłać do biura DIAK w nieprzekraczalnym terminie do 4 grudnia 2017r. Zachęcamy do szerokiego rozpropagowania Przeglądu, również poprzez  publikację wyników na szczeblu parafialnym, gdyż wpisuje się w obchody100-lecia odzyskania niepodległości.

 

KADENCJA PREZESÓW POAK

 

Przypominamy wszystkim Prezesom POAK którym skończyła się kadencja, albo kończy się w najbliższym czasie o konieczności przeprowadzenia wyborów kandydatów na prezesa zarządu  w parafialnych oddziałach i przesłali do biura DIAK poprawnie wypełnione protokoły.

 

NASZE  MEDIA

 

Redakcja miesięcznika „ Akcja” prosi Prezesów POAK o regularne nadsyłanie informacji (wraz ze zdjęciami) o wydarzeniach w parafialnych oddziałach. Informacje należy nadsyłać na adres internetowy (irena.olma@gmail.com) do 18 dniakażdego miesiąca. Informacja może być krótka – odpowiedz na zapytanie:  co?, gdzie?, kiedy?

 Serdecznie zachęcamy wszystkich do słuchania audycji radiowych przygotowanych przez Zespół Radiowy Akcji Katolickiej.  Audycje radiowe emitowane są przez radio „AniołBeskidów”każdą  drugą  niedzielę miesiąca godz. 900 i powtarzane o godz. 2000.

OPŁATEK  AKCJI  KATOLICKIEJ

 

Przypominamy, że spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej odbędzie się w drugą sobotę stycznia 13-01-2018 w Bystrej– parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa, ul. Kościelna 20. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 11:00. Bardzo prosimy zaprosić księży proboszczów.

 

NASZE  POTRZEBY

 

Uprzejmie prosimy Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej o przekazywanie darowizn na prowadzenie Biura Akcji Katolickiej, mieszczącego się przy ulicy Wita Stwosza 35 w Bielsku-Białej. Prośbę uzasadniamy kosztami prowadzenia biura DIAK, pozwalającego koordynować działania i przedsięwzięcia Akcji Katolickiej w naszej Diecezji. Nasze konto bankowe: 61 2030 0045 1110 0000 0411 7530

 

ZACHĘTA

 

Serdecznie zachęcamy do korzystania z Ośrodka Edukacyjno-Rekolekcyjnego w Jeleśni. Proszę aby zainteresowani do skorzystania z obiektu, kontaktowali się możliwie wcześniej z biurem DIAK w celu dokonania rezerwacji. Zdjęcia oraz informacje dostępne są również na naszej stronie internetowej w zakładce Ośrodek w Jeleśni.

 

Z  NAUCZANIA  OJCA  ŚWIĘTEGO  FRANCISZKA

 

słowa Ojca Świętego Franciszka, wypowiedziane 30 kwietnia  tego roku na Placu Świętego Piotra do Akcji Katolickiej. Powiedział On między innymi:

Zapraszam was do niesienia naprzód swego doświadczenia apostolskiego, mając zakorzenienie w parafii, która „nie jest strukturą ułomną” – czy dobrze to zrozumieliście? Parafia nie jest strukturą ułomną! Albowiem jest ona „formą obecności Kościoła na terytorium, jest środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji (adhortacja apostolska Evangelii Gaudium, 28). Parafia jest przestrzenią, w której osoby mogą czuć się przyjęte takimi, jakimi są oraz którym można towarzyszyć na drogach dojrzewania ludzkiego i duchowego, aby wzrastały w wierze i miłości do stworzenia i do braci. To jest prawda, ale tylko wtedy, jeśli parafia nie zamyka się w sobie, jeśli również Akcja Katolicka na jej terenie nie zamyka się w sobie, lecz pomaga parafii, aby pozostawała ona „w kontakcie z rodzinami i z życiem ludu, i aby stawała się strukturą ociężałą, oddzieloną od ludzi albo grupą wybranych, zapatrzonych samych w siebie (tamże). W żadnym wypadku nie, proszę!

Drodzy członkowie Akcji Katolickiej, niech każda wasza inicjatywa, każda propozycja, każda droga będzie doświadczeniem misyjnym, mającym na celu ewangelizację, a nie samozachowawczość. Niech wasza przynależność do diecezji i do parafii ucieleśnia się na ulicach miast, dzielnic, i wiosek. Tak jak to się działo w ciągu tych 150 lat, czujcie w sobie mocno odpowiedzialność za sianie dobrego nasienia Ewangelii w życie świata, poprzez posługę miłości, zaangażowania politycznego – wchodźcie w politykę, w Politykę pisaną wielką literą! – a także przez pasję do oświaty i udział w rozwoju kulturalnym. Rozszerzajcie swe serca, aby rozszerzać serca waszych wspólnot parafialnych. Bądźcie wędrowcami wiary, aby spotykać wszystkich, przyjmować wszystkich, słuchać wszystkich i obejmować wszystkich. Każde życie jest kochane przez Pana, każde oblicze ukazuje nam oblicze Chrystusa, zwłaszcza oblicze ubogiego, zranionego przez życie, tego, kto czuje się opuszczony oraz tego, kto ucieka przed śmiercią i szuka schronienia w naszych domach i naszych miastach. Nikt nie może się czuć zwolniony z troski o ubogich i o sprawiedliwość społeczną.

Pozostawajcie nadal otwarci na otaczającą was rzeczywistość. Szukajcie bez lęku dialogu z tymi, którzy żyją obok was, także z tymi, którzy myślą inaczej, którzy jednak – podobnie jak wy – pragną pokoju, sprawiedliwości i braterstwa. To w dialogu można planować wspólną przyszłość. To przez dialog budujemy pokój, troszcząc się o wszystkich i rozmawiając ze wszystkimi.

Niech was wspiera macierzyńska opieka Dziewicy Niepokalanej, niech wam towarzyszy odwaga i szacunek biskupów, jak również moje błogosławieństwo, którego udzielam z serca wam i całemu Stowarzyszeniu. I proszę – nie zapominajcie się modlić za mnie!”

 

KONTAKT Z BIUREM

 

Biuro DIAK czynne:

poniedziałek od godz. 12.00-16.00

czwartek od godz. 10.00-14.00

Adres: Bielsko-Biała ul. Wita Stwosza 35, tel. 602489539, 733060610

E-mail akcja@bielsko.opoka.org.plwww.akcja.duszpasterstwa.bielsko.pl

Related posts