Komunikat – 5 luty 2018

 

KOMUNIKATY   DIAK

 

Luty  2018

 

 

ZEBRANIE RADY DIAK

 

Na kolejne zebranie Rady DIAK zapraszamy 5 marca 2018r. Zebranie rozpocznie się Mszą Św. o godz. 17:00 w kaplicy kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej,po czymspotkanie w refektarzu kurii.

 

PODZIĘKOWANIE

 

Zarząd Diecezjalnego  Instytutu  Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej składa na ręce Pana Stanisława Kwiatka Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusaw Bystrej Krakowskiej oraz tamtejszego Proboszcza Księdza Tadeusza Krzyżaka, serdeczne podziękowania za zorganizowanie spotkania opłatkowego Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej w dniu 13stycznia 2018.Słowa uznania kierujemy także do wszystkich osób, które poprzez swój trud i zaangażowanie przyczyniły się do serdecznej atmosfery spotkania. Pełni wdzięczności za okazaną gościnność, życzymy obfitości łask Bożych we wszystkich działaniach.

 

REJONOWE SPOTKANIA FORMACYJNE

 

17 lutego 2018 r. w pięciu parafiach naszej diecezji odbędą się Rejonowe Spotkania Formacyjne, rozpoczną się one Mszą św. o godz. 9:00.

  • parafia MB Królowej Polski w Oświęcimiu Brzezince – Ks. Tomasz Chrzan;
  • parafiaNawiedzenia NMP w Bielsku Białej Hałcnowie – Ks. Sławomir Szczotka;
  • parafia Piotra i Pawła w Skoczowie – Ks. Tomasz Gwoździewicz;
  • parafiaChrystusa Króla w Żywcu Sporyszu – Ks. Piotr Bączek;
  • parafiaŚw. Macieja w Andrychowie – do uzgodnienia;

Serdecznie zapraszamy do licznego uczestnictwa w tychże spotkaniach.

SZKOŁA ŚWIĘTOŚCI W JELEŚNI

 

Zapraszamy do uczestnictwa w Szkole Świętości w Ośrodku Rekolekcyjnym w Jeleśni. Każde spotkanie rozpoczynać się będzie o godzinie 17.00. Po każdym wykładzie zapraszamy na poczęstunek oraz dyskusję dotyczącą wykładu. Uprzejmie prosimy o zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniach w biurze Akcji Katolickiej i pod numerem telefonu 602 489 539. Harmonogram spotkań na najbliższe miesiące:

23 lutego – wykład o bł. Małgorzacie Szewczyk poprowadzi Siostra SerafitkaAncilla.

23 marca – wykład o bł. Celinie Bożęckiej i jej córce Jadwidze poprowadzi Siostra Ewelina Dudzik z Częstochowy.

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

Informuje że planowane są II tury Rekolekcji Wielkopostnych w Jeleśni. Pierwsza odbędzie się w dniach 2-4 marca 2018 r. Poprowadzi je                          ks. dr hab.Krzysztof Sordyl. Drugi termin planowany jest na dni 9-11 marca, a jego organizacja zależna jest od zainteresowania. Koszt rekolekcji wynosi 130 zł od osoby. Zapisy w biurze DIAK

 

DIECEZJALNY ETAP PRZEGLĄDU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

 

W dniach 16-17 marca odbędą się eliminacje XVIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek, na szczeblu diecezjalnym. W przesłuchaniach które odbędą się w Domu Kultury w Hałcnowie, weźmie udział ponad 1000 dzieci z około 100 jednostek z całej diecezji, które zdobyły pierwsze miejsca na szczeblu parafialnym. Prosimy o zainteresowanie się udziałem laureatów  ze swoich parafii i serdecznie zapraszamy.

 

ROZLICZENIE PODATKU

 

Uprzejmie informujemy, że przy rozliczeniu podatku za rok 2017, będzie możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Serdecznie wszystkich zachęcamy do przekazania 1% na rzecz Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej ( KRS 0000247812), lub Fundacji Światło Nadziei ( KRS 0000175073).

 

KADENCJA PREZESÓW POAK

 

Przypominamy wszystkim Prezesom POAK którym skończyła się kadencja, albo kończy się w najbliższym czasie o konieczności przeprowadzenia wyborów kandydatów na prezesa zarządu  w parafialnych oddziałach i przesłali do biura DIAK poprawnie wypełnione protokoły.

 

NASZE  MEDIA

 

Redakcja miesięcznika „Akcja” prosi Prezesów POAK o regularne nadsyłanie informacji (wraz ze zdjęciami) o wydarzeniach w parafialnych oddziałach. Informacje należy nadsyłać na adres internetowy (irena.olma@gmail.com) do 18 dniakażdego miesiąca. Informacja może być krótka – odpowiedz na zapytanie:  co?, gdzie?, kiedy?

 Serdecznie zachęcamy wszystkich do słuchania audycji radiowych przygotowanych przez Zespół Radiowy Akcji Katolickiej.  Audycje radiowe emitowane są przez radio „AniołBeskidów”każdą  drugą  niedzielę miesiąca godz. 900 i powtarzane o godz. 2000.

 

NASZE  POTRZEBY

 

Uprzejmie prosimy Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej o przekazywanie darowizn na prowadzenie Biura Akcji Katolickiej, mieszczącego się przy ulicy Wita Stwosza 35 w Bielsku-Białej. Prośbę uzasadniamy kosztami prowadzenia biura DIAK, pozwalającego koordynować działania i przedsięwzięcia Akcji Katolickiej w naszej Diecezji. Nasze konto bankowe: 61 2030 0045 1110 0000 0411 7530

 

ZACHĘTA

 

Serdecznie zachęcamy do korzystania z Ośrodka Edukacyjno-Rekolekcyjnego w Jeleśni. Proszę aby zainteresowani do skorzystania z obiektu, kontaktowali się możliwie wcześniej z biurem DIAK w celu dokonania rezerwacji.

 

KU  ROZWADZE

 

Kiedypościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. (Mt 6, 16-18)

 

Z  NAUCZANIA  JANA  PAWŁA  II

 

Nowe sytuacje — zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym — domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich. Bierność, która zawsze była postawą nie do przyjęcia, dziś bardziej jeszcze staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności.

Powróćmy do słów ewangelicznej przypowieści: „Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: «Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?». Odpowiedzieli mu: «Bo nas nikt nie najął». Rzekł im: «Idźcie i wy do winnicy»” (Mt 20, 6-7).

Nie ma miejsca na bezczynność, bowiem zbyt wiele pracy czeka na wszystkich w winnicy Pańskiej. „Gospodarz” z jeszcze większym naciskiem powtarza wezwanie: „Idźcie i wy do winnicy”.

Z pewnością głos Pana rozbrzmiewa w głębi duszy każdego chrześcijanina, który przez wiarę i sakramenty chrześcijańskiej inicjacji upodobnił się do Jezusa Chrystusa, stał się żywym członkiem Kościoła i aktywnym podmiotem jego zbawczej misji..

Trzeba więc spojrzeć w twarz temu naszemu światu, spojrzeć na jego wartości i problemy, niepokoje i nadzieje, osiągnięcia i porażki; światu, którego sytuacja gospodarcza, społeczna, polityczna i kulturalna jest w porównaniu ze światem ukazanym w Konstytucji duszpasterskiej Gaudium et spes znacznie trudniejsza[7]. Ale to on właśnie jest winnicą, to on jest polem, na którym świeccy mają wypełniać swoją misję. Jezus pragnie, by oni, tak jak wszyscy Jego uczniowie, byli solą dla ziemi i światłem świata (por. Mt 5, 13-14).[z Christifideles Laici 3]

 

KONTAKT Z BIUREM

 

Biuro DIAK czynne:

poniedziałek od godz. 12.00-16.00czwartek od godz. 10.00-14.00

Adres: Bielsko-Biała ul. Wita Stwosza 35, tel. 602489539, 733060610

e-mail: akcja@bielsko.opoka.org.plwww:akcja.duszpasterstwa.bielsko.pl

 

Komunikat w pliku pdf do ściągnięcia

2018.02.05 komunikat

Related posts