Wrzesień 26, 2021

Bestwińskie Apele

W maju 2017 roku obchodzone było stulecie Objawień Fatimskich, które stało się inspiracją i natchnieniem dla naszego parafialnego oddziału Akcji Katolickiej do zapoczątkowania i wiernego prowadzenia comiesięcznych Apeli Jasnogórskich. Od tego czasu, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, w bestwińskim kościele, przed obliczem Jasnogórskiej Pani, o godzinie 20.30 zbierają się członkowie POAK, wierni chcący spotkać się z Maryją i oddać Jej hołd oraz kapłani. Dla nas jest to również drugie spotkanie formacyjno-modlitewne w miesiącu.

Apele są okazją nie tylko do modlitwy o wstawiennictwo Maryi, ale również pozwalają zgłębiać życie Matki Bożej, Jej atrybuty, a także naukę Kościoła i przekazy świętych. Na każdy Apel przygotowane i czytane są rozważania dotyczące Maryi, jej życia, objawień. Wzbogacone odśpiewywanymi pieśniami maryjnymi, ukazują nie tylko piękno Matki Bożej, ale również pomagają na nowo zbliżyć się wiernym do Najświętszej Panny, do naszej Matki.

Rozważania każdego Apelu są bezpośrednio osadzone w aktualnym okresie liturgicznym oraz w aktualnych wydarzeniach i zmianach zachodzących w Polsce i na świecie. Pozwalają również znaleźć, dostrzec obecność Boga i Maryi w naszym życiu. Dla wielu ludzi są one natchnieniem do refleksji nad własnym życiem, dla innych stały się podstawą do ponownego nawrócenia.

Tradycją stało się już, że Apel kolędowy, odbywający się w styczniu, co roku prowadzi Oaza Dzieci Bożych. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, wraz ze swoimi animatorami, czytają rozważania oraz śpiewają kolędy w akompaniamencie scholii dziecięcej, towarzyszą im rodzice i dziadkowie. W 2020 roku Akcja Katolicka przekazała Oazie Dzieci Bożych nowy sprzęt nagłaśniający.

Każdy Apel kończy się Aktem Oddania się Maryi, po którym następuje uroczyste odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Tradycją stało się również słowo nawiązujące do tematu rozważań jednego z obecnych kapłanów, który błogosławi wszystkich zgromadzonych.

Mimo trudnych czasów, Apele nieprzerwanie są organizowane i prowadzone, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wynikające z pandemii ograniczenia, nie pozwalają uczestniczyć wszystkim chętnym w Apelu w kościele, dlatego wierni mają możliwość łączyć się na modlitwie przez parafialny kanał w serwisie YouTube.

 

Martyna Poniewierska

Related posts